دندانپزشک

دندانپزشک خوب

یکی از مهمترین نکاتی که برای داشتن یک بهداشت دهان خوب باید در نظر داشت، داشتن یک مرکزدندانپزشکی  خوب است که به او اعتماد داریم. نکته مهم در زمینه انتخاب یک مرکز دندانپزشکی خوب این است که، بهتر است در انتخاب خود دقت کنیم تا مرتبا مجبور به عوض کردن دندانپزشک خود نشویم. معمولا دندانپزشکی محیط پر استرسی است و مراجعه بار اول هم پر استرس ترین جلسه دندانپزشکی است. علاوه بر اینکه دندانپزشکی که همیشه شما را درمان میکند، به تاریخچه پزشکی و دندانپزشکی شما آگاه است ، چگونگی برخورد با شما و نحوه کاهش استرس شما را می داند و در مجموع میداند که با چه شرایطی برخورد دارد.

۳. از ویژگیهای یک دندانپزشک خوب به روز بودن و شرکت در دوره های مختلف مربوط به حرفه دندانپزشکی و داشتن certificate های مربوط به آنهاست.

۴. داشتن متخصصین مختلف در رشته دندانپزشکی( متخصص درمان ریشه، دندانپزشک ترمیمی، دندانپزشکی ایمپلنت ، دندانپزشک اطفال خوب و…) و ارجاع بیمار در صورت صلاحدید به متخصص مربوطه ، یکی از ویژگیهای دندانپزشکی خوب است.

اصولا یک دندانپزشک عمومی خوب ، میتواند راهنمای شما برای انجام درمانهای صحیح و به موقع ، با هزینه های درست و معقول باشد. دندانپزشکان آموزش داده شده اند تا پیشگیری کننده باشند و آموزش دهنده و در عین حال درمان کننده. همیشه به این نکته توجه کنیم که به پزشک یا دندانپزشکی مراجعه کنیم که اولویتش سلامت بیمارش است.

یک جراح دندانپزشک خوب باید بتواند نیازهای درمانی بیمار را بشناسد و به ترتیب اولویت ( بررسی منافع بیمار ) به درمان آنها بپردازد.

۵. همیشه دندانپزشکی ، یکی از محلهای انتقال عفونت بوده و یکی از پر خطرترین اعمال پزشکی جهت انتقال انواع ویروسهای کشنده مثل HIV و هپاتیت B وC. پس همیشه مرکز یا کلینیکی را انتخاب کنید که از عدم انتقال عفونت در آن مطمین هستید.و میدانید که در آن استریلیزاسیون به درستی انجام میگیرد.

۶. یک دندانپزشکی خوب ،هرگز کور کار نمیکند. داشتن رادیوگرافی از دندانهای شما از اصول شروع به کار در دندانپزشکی است.

  • دومین ویژگی یک دکتر دندانپزشک خوب اعتماد به نفس و رفتاری است که برای بیمار اطمینان بخش باشد. در حقیقت بسیاری از بیماران در هنگام استفاده از خدمات دندانپزشکی احساس ناراحتی می کنند و در بعضی موارد نسبت به مراجعه به مطب دندانپزشکی ترس زیادی در وجود خود احساس می نمایند. این ناراحتی یا ترس معمولاً در نتیجه این حقیقت ایجاد می شود که افراد بطور طبیعی نسبت به روش های درمانی مورد استفاده در دهان خود احساس خوبی ندارند و احتمالاً این شرایط به خاطر اعتقاد نادرستی است که مطابق آن در حوزه دندانپزشکی تخصص کمتری در مقایسه با سایر رشته های پزشکی دارد (این اعتقاد به خرافات موجود در این حوزه ارتباط دارد که بر اساس تجربیات بشر در طول هزاران سال چگونه می توان یک مرکزدندانپزشکی خوب را انتخاب کرد

نشانه های مثبت مورد نیاز برای یک دندانپزشک خوب به شرح زیر است:

دندانپزشک خوب باید به سلامت بیماران خود علاقه مند باشد. در حقیقت دندان پزشکان باید رویکرد پیش گیری را برای بیماران خود دنبال کنند و به دنبال درمان موقت مشکل نباشند. در این حالت استفاده از عکس رادیولوژی و بررسی کامل دندان می تواند برای بیمار مفید باشد، مگر اینکه عکس های رادیولوژی قبلی مناسب در این رابطه از معاینات قبلی در دسترس باشد.

معاینه کامل دندان شامل بررسی وضعیت دندان ها، لثه ها، زبان، لب ها، داخل گونه، سقف دهان، و پوست صورت و گردن به همراه معاینه گردن در ارتباط با غدد لنفاوی و بزرگ شدن غده تیروئید است. در این حالت برای افراد بزرگسال از یک ابزار مخصوص برای معاینه فاصله بین لثه ها و دندان ها برای شناسایی شکاف های بزرگ غیر عادی استفاده می شود. علاوه بر این یک دکتر دندانپزشک خوب یافته های حاصل از معاینات انجام شده را به نحو مناسب مکتوب می نماید.

انجام معاینات منظم توسط دندانپزشک می تواند به شناسایی به موقع مشکلات دهان و دندان کمک کند. تمیز کردن منظم دندان ها، ارزیابی وضعیت گاز گرفتن دندان ها در کنار یکدیگر، معاینات مربوط به بیماری پریودنتال و فلوراید درمانی اغلب می تواند از وقوع هزینه های ترمیم گران قیمت پیش گیری نماید. در این حالت تعداد دفعات ملاقات با دندانپزشک (برای حذف موارد پوسیدگی و عکس برداری رادیولوژی از دندان ها) با توجه به ارزیابی های انجام شده، به مدت زمان تشکیل پوسیدگی بر روی دندان ها، تعداد دندان های درگیر شده، شرایط لثه ها، و سایر مشکلات خاص دهان و دندان بستگی دارد. هنگامی که روش درمانی فعلی بر روی دندان ها کامل شد، بیمار باید از یک برنامه زمان بندی مناسب استفاده کرده و از زمان ملاقات بعدی با دکتر دندانپزشک مطلع گردد.

خدمات دندان پزشکی با کیفیت معمولاً برای مدت طولانی دوام و ماندگاری دارد، در حالی که خدمات دندانپزشکی بی کیفیت ممکن است  پس از گذشت چند سال از بین برود. توجه داشته باشید که هزینه خدمات دندان پزشکی و هزینه ارتودنسی بهترین معیار برای قضاوت درباره کیفیت نیست، بلکه باید به زمان صرف شده توسط دندانپزشک برای انجام فعالیت توجه شود. برای انجام این فعالیت ها لازم است وقت و زمان زیادی را به جزئیات معطوف کرد.

قبل از شروع درمان، باید درک مناسبی از سطح خدمات مورد نیاز و نتایج مورد انتظار آن وجود داشته باشد. در این حالت باید روش های درمانی مختلف مورد توجه قرار گیرد، زیرا همیشه ممکن است بیش از یک روش برای رسیدن به اهداف مورد نظر وجود داشته باشد. برای مثال، استفاده از یک پل متحرک، پل ثابت، یا ایمپلنت همگی می توانند روش های قابل قبول برای جایگزین کردن دندان های از بین رفته باشد. به هر حال هر یک از این انتخاب های درمانی می توانند مزایا، معایب و هزینه های خاص خود را داشته باشند.