جوان سازی پوست

خانم های میانسال چگونه بدون عمل جراحی جوان بمانند؟

روند پیرشدن نسوج صورت که در حوالی 30 سالگی آغاز می شود باعث معکوس شدن مثلث زیبایی صورت می شود.

در نوجوانان تا سن 25 سالگی طرح شماتیک صورت به شکل مثلثی است که راس آن رو به پایین وقاعده رو به بالا می باشد که به علت پُر بودن نسج نرم گونه ها و ساختمان های استخوانی صورت ایجاد می شود. به مرور زمان در اثر نیروی جاذبه و ضعیف شدن نسج نرم و استخوان ها نسوج نرم به طرف پایین صورت کشیده شده و چین وچروک ظاهر می شود.
با از بین رفتن ساختمان های حفاظتی پوست طرح شماتیک صورت به شکل مثلثی قرار می گیرد که قاعده آن رو به پایین و راس آن رو به بالا قرار دارد.بالا بردن نسج نرم آویزان شده با نخ های مخصوص جراحی می تواند این روند را معکوس کرده و به تعویق بیاندازد .

این نخ ها چیست و چگونه عمل میکند؟

این عمل با استفاده از نخ های بالا برنده یا لیفتینگ به طور کلی به دو دسته قابل جذب و غیر قابل جذب تقسیم می شوند.
جنس نخ های جذبی که خواهان بیشتری دارد از PDO محلول ( polydioxanone ) است که برای سال های سال در جراحی هایی همچون قلب مورد استفاده قرار گرفته است. این نخ های قابل جذب در داخل یک سوزن قرار دارند و به وسیله آن در جای مورد نیاز وارد می شوند و سپس سوزن از پوست بیرون کشیده شده ولی نخ درون پوست با نهایت دقت جای گذاشته می شود بر روی این نخ های مخصوص ضایعات خار مانندی همانند پای حشرات وجود دارد .
هنگامی که این نخ ها در نسج زیر جلد قرار داده می شوند خارهای آن در ساختمان های عمقی پوست گیر افتاده و با ایجاد فیبروز(داربست حمایتی برای نسوج نرم زیرین ایجاد میکنند)،در نتیجه نسوج نرم بالا کشیده شده و در محل خود باقی می مانند نتیجه ظاهری چهره جوان تر، شاداب تر و سرزنده تر می باشد که بلافاصله بعد از عمل قابل مشاهده است اگر چه تفاوت فورا آشکار است این نخ ها به نوبه خود تولید کلاژن. بافت پوست را بهبود بخشیده و عضلات صورت سفت تر، و از چین و چروک کاسته می شود بنابراین نتیجه نهایی بهتری بعد از چند ماه به دنبال خواهد داشت.

=====================================================

دکترلیلا رحیمی چیمه
فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی تهران – فلوشیپ پوست، مو، زیبایی و لیزر از دانشگاه AM نیویورک

=====================================================

دکتر سپیده فلاحی
فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی اصفهان-فلوشیپ پوست، مو، زیبایی و لیزر از دانشگاه MAPLE کانادا

=====================================================

دکتر احمدرضا عسکریه یزدی
فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی اصفهان- عضو انجمن جراحان- فلوشیپ پوست، مو، زیبایی و لیزر از دانشگاه CAMACS کانادا- عضو اکادمی لیزر روسیه