مصرف خودسرانه دارو

شما هم در معرض خطرید!!!

بدون شک مصرف داروها هنگام بروز بیماری، یکی از مهم ترین و اساسی ترین اقدامات برای مقابله با مشکل و درمان آن است.

البته تا اینجا هیچ مشکلی وجود ندارد، ولی وقتی صحبت از مصرف بی رویه و خودسرانه دارو می شود، آن وقت است که زنگ خطر سلامت به صدا در می آید، چراکه متخصصان اعتقاد دارند مصرف خودسرانه داروها نه تنها
بیماری را بهبود نمی بخشد، بلکه می تواند عوارض متعددی نیز در پی داشته باشد.
در این میان، مُسکن ها یکی از پرطرفدارترین داروهایی هستند که خودسرانه و بدون تجویز پزشک برای هر نوع درد و در هر سن و سالی مصرف می شوند، غافل از اینکه مصرف ب یرویه و نادرست این داروها هم می تواند برای سلامت خطرناک باشد. البته عده ای هم سعی می کنند به جای قرص و کپسول، با استفاده از شیاف ها و آمپو ل های مُسکن، عوارض را کاهش دهند،
در حالی که نمی دانند این داروها هم بی خطر نیست.
دکتر مژگان فروتن، فو ق تخصص بیماری های گوارش، کبد و مجاری صفراوی در این باره می گوید :
به طور کلی باید به یاد داشته باشید داروهای مُسکن غیراستروئیدی مانند دیکلوفناک، بروفن، ژلوفن و…که برای بهبود کمر درد، پا درد و سایر مشکلات مورد استفاده قرار می گیرد، جزء شایع ترین داروهای مورد مصرف در سراسر جهان به حساب می آیند.
عوارض گوارشی این داروها می تواند موضعی و سیستمیک باشد، بنابراین حتی مصرف یک قرص مُسکن هم ممکن است منجر به بروز عوارض گوارشی شود.
پس فراموش نکنید این داروها را حتماً باید تحت نظر پزشک معالج و فقط با تجویز او مصرف کنید تا مشکلی برای شما ایجاد نشود.
یکی از مهم ترین عوارض مصرف خودسرانه و زیاد داروهای مُسکن، خونریزی دستگاه گوارش است که در صورت مشاهده نشانه های آن مانند دفع مدفوع شل و سیاه رنگ حتماً باید به پزشک مراجعه کنید.
شما هم در معرض خطرید!

معمولاً اگر به کسی بگوییم این دارو را نباید بدون مشورت پزشک مصرف کنی، حتماً می گوید «سالها از این دارو استفاده کرده ام و مشکلی ندارم! »
متاسفانه خیلی از ما عادت کرده ایم به همین شیوه، خود درمانی کنیم و منتظر هیچ مشکلی هم نباشیم. اما متخصصان و پزشکان اعتقاد دارند همه افراد در معرض خطر هستند و نباید به بهانه این که بیماری خاصی ندارند ، هر دارویی را خودسرانه مصرف کنند.
دکتر فروتن نیز ضمن بیان این که همه بیماران در معرض خطر عوارض گوارشی ناشی از مصرف این داروها قرار دارند ، خاطرنشان می کند:
با توجه به این که احتمال بروز عوارض گوارشی میان برخی افراد و در شرایطی خاص بیشتر از سایرین است، در این مواقع باید توجه بیشتری داشته باشید؛ افرادی که سن زیادی دارند و کسانی که به سایر بیمار یها مبتلا هستند، حتماً باید با در نظر گرفتن عوارض ناشی از مصرف این داروها تحت نظر پزشک اقدام به استفاده از آنها کنند.
علاوه بر این، مصرف همزمان مُسکن ها با داروهای دیگر مانند داروهای ضدانعقادی، همچنین دوز بالای مُسکن ها و مصرف همزمان چند مسکن با
هم نیز می تواند احتمال رو به رو شدن با عوارض را افزایش دهد. این دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با تاکید بر این که در چنین شرایطی ممکن است فرد با خونریزی دستگاه گوارش رو به رو شود، می گوید :
با توجه به این مشکلات لازم است در مورد مصرف این داروها دقت خاصی داشته باشید، به عنوان مثال مصرف یک مُسکن غیراستروئیدی مانند دیکلوفناک همراه با آسپیرین می تواند احتمال بروز عوارض گوارشی مانند خونریزی را افزایش دهد. بنابراین این داروها حتماً باید با داروهای کاهنده اسید معده مانند امپرازول استفاده شوند که البته این کار نیز باید زیر نظر
پزشک معالج و با توجه به شرایط فرد صورت گیرد.
شیاف ها هم عارضه دارند!

خیلی از افراد تصور می کنند اگر قرص نخورند و از شیافهای مُسکن برای کاهش دردشان کمک بگیرند، هیچ مشکلی برایشان ایجاد نخواهد شد، اگر شما هم چنین فکر می کنید، باید بدانید متخصصان نظر دیگری دارند.
آنها می گویند مصرف شیاف ها هم مانند داروهای خوراکی منجر به بروز عوارض گوارشی می شود.

======================================================

دكتر شهرام مزدكي اسكويي متخصص مغز و اعصاب
فارغ التحصیل دوره :
پزشکی عمومی
تخصص مغزو اعصاب
بورد تخصصی نورولوژی و الکترو دیاکنوز
دوره تکمیلی طب سوزنی
کارشناس مغز و اعصاب رادیو سلامت