لیومیوم های رحمی

لیومیوم های رحمی

نکاتی در مورد لیومیوم های رحمی

لیومیوم ها شایع ترین توده های توپُر لگنی در زنان هستند و در 25 – 20 درصد زنان سنین باروری به وجود می آیند. میزان بروز این تومور در زنانی که چاق هستن یا اضافه وزن دارند، بیشتر است .

اما خطر بروز در زنانی که زایمان کرده اند کمتر است و همچنین قرص های جلوگیری از بارداری خطر بروز این تومورها را کم می کنند.
انواع لیومیوم ها :

زیرسروزی، داخل جداری و زیر مخاطی خونریزی غیر طبیعی شایع ترین علامت بروز لیومیوم است . و در صورت بزرگ بودن توده
فشار لگنی نیز علامت شایعی است . ممکن است با سایر اختلالات تولید مثل از حمله سقط مکرر، نازایی، زایمان زودرس، قرارگیری نامناسب و ضعیت جنینی و مشکلات زایمان همراه باشند.
فشار لگن که ناشی از افزایش اندازه ی رحم یا ناشی از فشار بر اُرگان های مجاور مثل روده یا مثانه است می تواند منجر به یبوست و تکرر ادرار شود.
لیومیوم ها اغلب با معاینه دو دستی قابل تشخیص هستند. در افراد مبتلا به این تومورها رحم بزرگ تر از حد معمول است . ممکن است از طریق شکم ، در بالای استخوان لگن توسط پزشک قابل لمس باشد. متداول ترین روش برای اطمینان از تشخیص این عارضه، سونوگرافی است.
روش درمان اولیه در لیومیوم های بزرگ یا علامت دار ، جراحی است. در صورتی که بیمار جوان باشد و یا خواهان سقط باروری باشد می توان از روش بیومکتومی (برداشتن تومور) استفاده کرد و بسته به تصمیم پزشک در مواردی برداشتن کامل رحم انجام می شود. در مواردی خاص می توان از داروهایی که حالت یائسگی کاذب ایجاد می کند برای جلوگیری از رشد بیشتر
میوم به خصوص پیش از جراحی و در زنان حول و حوض یائسگی استفاده کرد.

=====================================================

دكتر منیژه جوانمرد خوشدل

دارای بورد تخصصی زنان

فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی مشهد سال 1392

سوابق کاری:

استانهای خراسان و تهران ( بیمارستان خیریه غیاثی، بیمارستان شفا پردیس) – درمانگاه حکیمان