دكتر شهرام مزدكی اسكويی (متخصص مغز و اعصاب)

دكتر شهرام مزدكي اسكويي

========================================================

◘ فارغ التحصیل دوره:
◘ پزشکی عمومی:دانشگاه علوم پزشکی ایران (تهران)1379
◘ تخصص مغزو اعصاب:دانشگاه علوم پزشکی اصفهان 1387
◘ بورد تخصصی نورولوژی و الکترو دیاکنوز:دانشگاه علوم پزشکی تهران 1389
◘ دوره تکمیلی طب سوزنی:دانشگاه علوم پزشکی تهران 1393
◘ کارشناس مغزواعصاب رادیو سلامت

========================================================

========================================================

شما هم در معرض خطرید

بدون شک مصرف داروها هنگام بروز بیماری، یکی از مه مترین و اساس یترین اقدامات برای مقابله با مشکل و درمان آن است.
البته تا اینجا هیچ مشکلی وجود ندارد، ولی وقتی صحبت از مصرف بی رویه و خودسرانه دارو میشود، آن وقت است که زنگ خطر سلامت به صدا در م یآید، چراکه متخصصان اعتقاد دارند مصرف خودسرانه داروها نه تنها بیماری را بهبود نمی بخشد، بلکه می تواند عوارض متعددی نیز در پی داشته باشد.
در این میان، مسک نها یکی از پرطرفدارترین داروهایی هستند که خودسرانه و بدون تجویز پزشک برای هر نوع درد و در هر سن و سالی مصرفم یشوند، غافل از ای نکه مصرف بی رویه و نادرست این داروها هم میتواند برای سلامت خطرناک باشد. البته عد های هم سعی م یکنند به جای قرص و کپسول، با استفاده از شیا فها و آمپو لهای مسکن، عوارض را کاهش دهند، در حالی که نم یدانند این داروها هم ب یخطر نیست. دکتر مژگان فروتن، فو قتخصص بیمار یهای گوارش، کبد و مجاری صفراوی
در این باره به م یگوید: به طور کلی باید به یاد داشته باشید داروهای مسکن غیراستروئیدی مانند : دیکلوفناک، بروفن، ژلوفن و …که برای بهبود کمر درد، پا درد و سایر مشکلات مورد استفاده قرار میگیرد، جزء شایعترین داروهای مورد مصرف در سراسر جهان به حساب می آیند. عوارض گوارشی این داروها می تواند موضعی و سیستمیک باشد، بنابراین حتی مصرف یک قرص مسکن هم ممکن است منجر به بروز عوارض گوارشی شود. پس فراموش نکنید این داروها را حتماً باید تحت نظر پزشک معالج و فقط با تجویز او مصرف کنید تا مشکلی برای شما ایجاد نشود.
یکی از مهمترین عوارض مصرف خودسرانه و زیاد داروهای مسکن، خونریزی دستگاه گوارش است که در صورت مشاهده نشان ههای آن مانند دفع مدفوع شل و سیاه رنگ حتماً باید به پزشک مراجعه کنید.
شما هم در معرض خطرید!
معمولاً اگر به کسی بگوییم این دارو را نباید بدون مشورت پزشک مصرف کنی، حتماً میگوید « سالها از این دارو استفاده کرد هام و مشکلی ندارم! » متاسفانه خیلی از ما عادت کرد هایم به همین شیوه، خود درمانی کنیم و منتظر هیچ مشکلی هم نباشیم. اما متخصصان و پزشکان اعتقاد دارند همه افراد در معرض خطر هستند و نباید به بهانه ای نکه بیماری خاصی ندارند،
هر دارویی را خودسرانه مصرف کنند. دکتر فروتن نیز ضمن بیان اینکه همه بیماران در معرض خطر عوارض گوارشی ناشی از مصرف این داروها قرار دارند، خاطرنشان میکند: با توجه به اینکه احتمال بروز عوارض گوارشی میان برخی افراد و در شرایطی
خاص بیشتر از سایرین است، در این مواقع باید توجه بیشتری داشته باشید؛افرادی که سن زیادی دارند و کسانی که به سایر بیمار یها مبتلا هستند، حتماً باید با در نظر گرفتن عوارض ناشی از مصرف این داروها تحت نظر پزشک اقدام به استفاده از آنها کنند. علاوه بر این، مصرف همزمان مسکن ها با داروهای دیگر مانند داروهای ضد انعقادی، همچنین دوز بالای مسکن ها و مصرف همزمان چند مسکن با هم نیز م یتواند احتمال روب هرو شدن با عوارض را افزایش دهد.
این دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تاکید بر اینکه در چنین شرایطی ممکن است فرد با خونریزی دستگاه گوارش روبه رو شود، میگوید:با توجه به این مشکلات لازم است در مورد مصرف این داروها دقت خاصی داشته باشید، به عنوان مثال مصرف یک مسکن غیراستروئیدی مانند دیکلوفناک همراه با آسپیرین میتواند احتمال بروز عوارض گوارشی مانند خونریزی را افزایش دهد. بنابراین این داروها حتماً باید با داروهای کاهنده اسید معده مانند امپرازول استفاده شوند که البته این کار نیز باید زیر نظر پزشک معالج و با توجه به شرایط فرد صورت گیرد.
شیاف ها هم عارضه دارند!
خیلی از افراد تصور م یکنند اگر قرص نخورند و از شیاف های مسکن برای کاهش دردشان کمک بگیرند، هیچ مشکلی برایشان ایجاد نخواهد شد، اگر شما هم چنین فکر م یکنید، باید بدانید متخصصان نظر دیگری دارند. آنها می گویند مصرف شیاف ها هم مانند داروهای خوراکی منجر به بروز عوارض گوارشی میشود. شما هم در معرض خطرید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *